Audytowanie Gdańska w znakomitym gronie profesjonalistów

Otrzymałam bardzo schlebiającą mi propozycję wzięcia udziału w nowatorskim projekcie: „Gdańsk kultura bez wykluczeń”
Program powstał w Instytucji Gdańsk 2016 m.in. dzięki sygnałom docierającym do instytucji od osób z niepełnosprawnością oraz własnej analizie. Zauważono potrzebę przystosowania gdańskich instytucji i obiektów kultury do potrzeb i wymagań osób z niepełnosprawnością, tak by były dostępne i zmodernizowane w celu uzyskania pełnej możliwości dostępu.

Moja osoba została zarekomendowana jako odpowiednia do reprezentowania osób niewidomych, a co za tym idzie zrealizowania celu, jakim jest: przeprowadzenie audytów mających sprawdzić dostępności gdańskich instytucji i obiektów kultury dla osób z niepełnosprawnością oraz późniejsze zmodernizowanie danych placówek.
Oprócz mnie zostali też zaproszeni inni niepełnosprawni, reprezentujący odpowiednie grupy, czyli ktoś na wózku inwalidzkim z psem asystentem, niedosłysząca, niedowidząca itp.
Oprócz tego jest jeszcze kilku ekspertów wyższych lotów:
Dr inż. Joanna Bartnicka z Pol. Śl. – twórca metodologii takich audytów
dr inż. Marek Wysocki z Pol. Gdańskiej – ekspert e dziedzinie dostępności – architekt
Marta Lempart z TPG
Marek Abramowski – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Projekt obejmowałby instytucje i obiekty kultury położone w Gdańsku, a tym samym jest innowacyjny w skali kraju, do tej pory żadne miasto w Polsce nie przeprowadzało ulepszeń oraz udogodnień w instytucjach i obiektach kultury dla osób z niepełnosprawnością na taką skalę. Projekt kładzie duży nacisk na otwarcie instytucji kultury dla osób z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności, nie tylko tych jeżdżących na wózku, ale także osób z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami słuchu i wzroku, cierpiących z powodu chorób psychicznych. Co dla mnie ciekawe, to myśli się nie tylko o osobach odwiedzających daną jednostkę kulturalną, ale i tych, którzy mogliby tam potencjalnie pracować, a także myśli się o projektach jednorazowych, typu koncerty, gale i ich dostępności.

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie. Jestem pod nieziemskim wrażeniem Pana Marka Wysockiego. Co za specjalista!!!
Zrobiliśmy audyt siedziby jednostki organizacyjnej. Mam nadzieję, że jeszcze coś się zadzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *