Program do bezdotykowej obsługi komputera już dostępny

Po ponad 6 miesiącach nieustannych badań z powodzeniem zakończono pracę nad programem komputerowym, dzięki któremu osoby niepełnosprawne ruchowo uzyskały możliwość pełnego sterowania komputerem za pomocą głosu – bez potrzeby wykorzystywania myszki, klawiatury czy innych, często drogich urządzeń podobnego przeznaczenia (np. specjalistycznych urządzeń śledzących ruch gałki ocznej).
Jego twórcą jest Mirosław Sztramski, programista, fascynat nowych technologii, który uznał, że chciałby stworzyć coś pożytecznego dla osób z niepełnosprawnością.
Projekt ten otrzymał krótką nazwę – Spikit.
Sam autor programu informuje:
„Udało mi się stworzyć wyjątkowy “program, do którego można mówić w polskim języku, a który wykonuje wskazane przez użytkownika czynności”.
Przy pomocy programu Spikit można sterować myszką komputerową, klawiaturą, pracować z dokumentami, otwierać inne zainstalowane na komputerze programy – czyli wykonywać wszystkie zwyczajne czynności związane z obsługą komputera. Różnica polega na tym, że do pracy z komputerem osobistym program Spikit wykorzystuje wyłącznie głos osoby, która z niego korzysta. Praca z typowym komputerem odbywa się tu poprzez mowę, a nie jak dotychczas przez fizyczną interakcję z myszką bądź klawiaturą.
Możliwości Spikit są praktycznie nieograniczone i zależą w znacznej części od wyobraźni osoby, która z niego korzysta. Oprogramowanie można z powodzeniem wykorzystywać w pracy biurowej, ale można także korzystać z niego w bardziej przyziemny sposób – np. na potrzeby przeglądania sieci Internet. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby, za pomocą dodatkowych urządzeń podłączonych do komputera, wykorzystać program Spikit na zupełnie innym polu, na przykład w celu głosowego sterowania oświetleniem, sprzętem RTV w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej albo w celu wykonywania połączeń telefonicznych do najbliższej rodziny.
Tego typu oprogramowanie z dziedziny rozpoznawania mowy polskiej jest na naszym rodzimym rynku unikalne. Do tej pory nie było tego typu aplikacji komputerowych przeznaczonych dla każdego, a nieliczne próby stworzenia podobnych rozwiązań były nieudane. Program Spikit wszystko na tym polu zmienia – na lepsze.
Praca nad programem, jego udoskonalanie, chęć zapewnienia użytkownikom profesjonalnego serwisu wymaga oczywiście nakładów finansowych. Twórca jednakże nie chce na tym programie zarabiać. Dlatego ustalona przez niego cena, w porównaniu do ceny innego sprzętu rehabilitacyjnego – bardzo niska.
Osoba, która chciałaby kupić Spikit musiałaby zapłacić 200 zł. brutto.
Na dowód, że pomysł jest wynikiem odruchu serca, a nie aktem podstępnego marketingu, twórca udostępnił jego bezpłatną wersję, która może okazać się dla wielu zbawienna, ponieważ może tym osobom pomóc dopiero wkroczyć, a niekiedy powrócić na rynek pracy. Bezpłatna wersja programu Spikit działa po prostu wolniej niż jej płatny odpowiednik. Wersja demo działa bezterminowo.
Warto podkreślić, że w okresie od 1 sierpnia do końca września, osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie z PFRON między innymi na zakup „oprogramowania specjalistycznego” w ramach projektu Aktywny Samorząd. Osoby ubiegające się o takie dofinansowanie muszą posiadać 10% wkład własny, co przy uwzględnieniu rynkowej ceny programu Spikit stanowi ok. 20 zł brutto. Raz zakupiona licencja jest ważna dożywotnio
Strona internetowa projektu:
http://www.spikit.pl
Adres strony w portalu Facebook, za pośrednictwem której można w łatwy sposób dowiedzieć się o stale wprowadzanych ulepszeniach w programie Spikit:
http://www.facebook.com/pages/Spikit/343637152382147
Strona, na której zamieszczane są filmy instruktażowe omawiające (krok po kroku) pracę z programem Spikit:
http://www.youtube.com/user/alucosoftware

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *