Wolontariat europejski

chciałabym zainteresować czytelników inicjatywą, o której w skrócie mówi się „wolontariat europejski”. Mogę to uczynić z czystym sumieniem, albowiem na sobie sprawdziłam zarówno skuteczność procedur, jak i skutki uczestnictwa w tym programie.

Czym jest Wolontariat Europejski?

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) jest szansą dla każdego młodego człowieka, pomiędzy 18, a 31 rokiem życia, niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych czy stanu zdrowia.

Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, nie musi znać żadnego języka obcego na określonym poziomie (o ile nie wymaga tego Organizacja Goszcząca – gospodarz projektu i Organizacja Wysyłająca, która przeprowadza rekrutację). Jedynymi kryteriami są tu silna motywacja, wiek i obywatelstwo jednego z Krajów Programu (lub – dla wolontariuszy spoza Krajów Programu – posiadanie karty czasowego/stałego pobytu).

Młody człowiek może uczestniczyć w projekcie EVS tylko jeden raz. Wyjątek stanowią projekty krótkoterminowe – po zrealizowaniu projektu krótkoterminowego możliwy jest udział w projekcie długoterminowym.

Wolontariat pomyślany w ten sposób, to szansa po pierwsze szczególnie dla osób niepełnosprawnych czy z małych miasteczek, bądź wsi, na wyjazd za granicę oraz na zdobycie nieocenionych doświadczeń w trakcie realizacji projektu, a po drugie dla instytucji i organizacji non-profit na wykorzystanie umiejętności wolontariuszy zagranicznych, którzy chcą się nimi podzielić i zdobyć doświadczenie w innym kraju oraz dla tych organizacji, które chcą pomóc młodzieży wyjechać na wolontariat.

Każdy uczestnik programu, bez względu na czas trwania projektu, otrzymuje certyfikat z Komisji Europejskiej zaświadczający o udziale w Programie Wspólnotowym Młodzież w Działaniu – Wolontariat Europejski EVS, w wybranym przez siebie języku, na ogół angielskim.
Jest to moim zdaniem bardzo cenny dodatek do każdego CV.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem…

Przede wszystkim pamiętaj, że jako wolontariusz nie będziesz za wykonywane przez ciebie czynności dostawał wynagrodzenia. Będziesz miał za to zagwarantowane wyżywienie, zakwaterowanie, indywidualną opiekę oraz drobne kieszonkowe. Program pokryje również koszty niezbędnych szkoleń (w tym podstawowego kursu językowego), podróży i ubezpieczenia.

Jeśli twoja organizacja chce zostać organizacją goszczącą…

Jeśli chcecie przyjąć w Polsce zagranicznego wolontariusza, musicie przede wszystkim opracować projekt, który przyszły wolontariusz będzie realizował. Projekt ten musi jednak wcześniej zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską. Dopiero wtedy organizacja zainteresowana goszczeniem wolontariusza będzie mogła liczyć na pokrycie kosztów jego pobytu przez Komisję Europejską.

Jeśli twoja organizacja chce zostać organizacją wysyłającą…

Jeśli chcesz pomóc młodym Polakom zainteresowanym wolontariatem w wyszukiwaniu projektów i przygotowaniu polskich wolontariuszy do wyjazdu, to musisz przemyśleć czy twoja organizacja dysponuje odpowiednim zapleczem i czy jej członkowie są do tego przygotowani merytoryczne i mają wystarczającą motywację. Same chęci, nawet najlepsze, nie wystarczą.

Jak zostać wolontariuszem? (krok po kroku)

Krok 1: Znajdź projekt Zajrzyj do internetowej bazy danych. Tam znajdziesz organizacje i opisy opracowanych przez nie projektów dla wolontariuszy z zagranicy. Jeśli znasz język angielski, bądź francuski, zapoznaj się z tymi propozycjami i zanotuj numery interesujących cię projektów.
Baza dostępna jest pod adresem: www.youth.cec.eu.int/hei_pub_en.htm
Krok 2: Znajdź Organizację Wysyłającą Może nią być każda instytucja, której działalność nie jest nastawiona na zysk, ma osobowość prawną i posiada akredytację. Jeśli nie znasz takiej organizacji, to możesz skontaktować się z którąś z mających już w tym doświadczenie. Jej pracownicy pomogą ci w znalezieniu i załatwieniu wszystkich formalności związanych z twoim wyjazdem.
Krok 3: Zgłoś swoją kandydaturę Znalazłeś projekt, który cię interesuje. Teraz musisz przekonać Organizację Goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zazwyczaj jest to życiorys oraz list motywacyjny) i czekaj na odpowiedź. Jeśli będzie odmowna, nie załamuj rąk. Znajdź inny projekt i spróbuj jeszcze raz. Wytrwałość to jedna z cech bardzo pożądanych u kandydatów na wolontariuszy.
Krok 4: Wypełnij wniosek Zostałeś wybrany. Organizacja, do której się zgłosiłeś, zaakceptowała twoją kandydaturę. Organizacje Goszcząca i Wysyłająca wspólnie decydują, która z nich składa wniosek na sfinansowanie projektu. Musicie zdążyć przed jednym z pięciu terminów. Wypada to mniej więcej co dwa miesiące. Pamiętajcie, że od momentu wypełnienia wniosku do wyjazdu muszą upłynąć minimum 3 miesiące.
Krok 5: Czekaj cierpliwie Decyzję o finansowaniu wyjazdów wolontariuszy podejmują Narodowe Agencje Programu Młodzież w Działaniu. Decyzja zapada w okresie do 8 tygodni od momentu złożenia wniosku w Narodowej Agencji. Okazało się, że jesteś zakwalifikowany na wolontariat? Możesz przygotowywać się do wyjazdu!
Krok 6: Załatw formalności Od momentu zakwalifikowania cię do chwili wyjazdu upłynie, co najmniej 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy, wyrobienie paszportu, wizy, itp. Przed wyjazdem przejdziesz również specjalne szkolenie międzykulturowe organizowane przez Narodową Agencję. Pomoże ci ono przygotować się do pobytu za granicą. Szkolenie to jest obowiązkowe!
Krok 7: Po wolontariacie Narodowa Agencja Programu Młodzież w Działaniu zaprosi Cię na seminarium ewaluacyjne. Spotkasz tam innych wolontariuszy EVS, którzy ukończyli swoje projekty. Będziesz miał okazje podzielić się wrażeniami i pomysłami, a także zaangażować się w działalność Stowarzyszenia Uczestników Wolontariatu Europejskiego TRAMPOLINA.

Gdzie możesz pojechać?

Do wszystkich krajów Unii Europejskiej: – Rumunia – Bułgaria – Oraz do krajów kandydujących: Turcja jak i do następujących Krajów Partnerskich:

  1. Europa Wschodnia i Kaukaz – Armenia – Azerbejdżan – Białoruś – Gruzja – Mołdawia – Rosja – Ukraina
  2. Europa Środkowo –Południowa – Bośnia i Hercegowina – Chorwacja – Czarnogóra – Serbia
  3. Kraje Basenu Śródziemnomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *