„Cicho maleńka” – recenzja filmu

Wiele się mówi na temat środowisk imigrantów arabskich w Anglii czy Francji. Tak wiele, iż częstokroć zapomina się o innych krajach europejskich, gdzie Arabowie również stanowią liczącą się mniejszość. Film Cicho, maleńka! opowiada historię marokańskiej rodziny w Holandii – państwie, które nawet w naszym kręgu kulturowym kojarzy się z wielkim liberalizmem, dla niektórych graniczącym z moralnym zepsuciem. Cóż dopiero dla rodziny muzułmańskich emigrantów, którzy starają się zachować swoje tradycje w obcym sobie otoczeniu. Problemy zdają się być w takim przypadku nieuniknione.

Wprawdzie Holandia, z racji choćby liczby muzułmańskich imigrantów, jest już pod wieloma względami świetnie do nich przystosowana. Kupić można mięso halal, nie ma problemów ze znalezieniem meczetu. Holendrzy już przed wiekami, jako kolonizatorzy, docierający na pokładach swych statków do najdalszych rejonów Globu, mieli okazję zetknąć się z innymi kulturami. Może właśnie dzięki swej historii Holandia to kraj raczej tolerancyjny. Marokańczyków żyje tam ok. 315 tys., jako jedna z największych grup pośród mniejszości etnicznych (obok Turków i Surinamczyków) mają oni pewne szczególne prawa. Mogą otrzymywać państwowe dotacje, mają prawo do nauki własnego języka. Nie zmienia to faktu, iż zajmują oni z reguły niższe stanowiska od identycznie wykształconych rdzennych Holendrów.

A zatem z jednej strony ogólna polityka tolerancji i akceptacji w rozrachunku pojedynczego Marokańczyka może już wyglądać inaczej. Przyczyny tego stanu rzeczy są takie same jak w innych krajach – izolacja społeczności imigrantów, uczęszczanie do specjalnych, gorszych szkół, niski poziom wykształcenia itp. Na przykładzie bohaterów filmu omówione zostały wszystkie główne problemy typowej rodziny marokańskiej w Holandii, ale po części każdej rodziny muzułmańskiej w każdym kraju europejskim.

Córka zakochuje się w Holendrze i nie chce wyjść za mąż za wybranego dla niej mężczyznę. Najstarszy syn, Samir, ma dobrą pracę i nieźle radzi sobie wśród holenderskiego społeczeństwa – jednakże ten wysoki stopień asymilacji sprawia, iż oskarża się go o bycie bardziej Holendrem niż Marokańczykiem. Średni syn, Abdullah, wpada w dość typowy model imigranta-frustrata. Ni to Holender, ni to Marokańczyk, zadaje się z grupką chłopaków, którym przychodzą do głowy pomysły niezgodne z prawem. Czuje się niedoceniany i poniżany przez holenderskie społeczeństwo, od którego się odcina. Z drugiej strony nie utożsamia się też w pełni ze swoimi marokańskimi korzeniami. Chce być przykładnym, marokańskim synem, ale nie daje sobie z tym momentami rady. Najmłodszy syn przygląda się niepokojom, targającym wszystkich członków rodziny i próbuje tak lawirować między nimi, by sytuacja była możliwie jak najbardziej stabilna. Umierający ojciec pragnie, by pochować go w ojczyźnie, czyni też wyrzuty pod adresem matki w sprawie ich nieudanych dzieci.

Film jest komedią i jako taki przedstawia wiele dylematów bohaterów z przymrużeniem oka. Nie jest może zbyt odkrywczy – przedstawione w nim zagadnienia są dobrze znane wszystkim, którzy choć trochę interesują się tematyką imigrantów. Mimo to miło się go ogląda, jest naprawdę śmieszny, a i stanowi ciekawą lekcję poglądową.

P.S Dane na temat imigrantów w Holandii czerpałam z artykułu (Nie) wykorzystana szansa migracji – losy holenderskich imigrantów uzależnionych od narkotyków autorstwa Emilii Żyłkiewicz opublikowanego w książce Dom i ojczyzna. Dylematy wielokulturowości pod red. Danuty Lalak.

Cicho, maleńka! (tytuł oryginalny: Shouf Shouf Habibi! / Hush Hush Baby)
komediodramat, Holandia 2004, 90 min
reżyseria: Albert Ter Heerdt
obsada: Mimoun Oaissa jako Abdullah Ap Bentarek, Salah Eddine Benmoussa jako Ali Bentarek, Zohra Flifla Slimani jako Khadija Bentarek, Najib Amhali jako Samir Sam Bentarek, Iliass Ojja jako Driss Bentarek, Tanja Jess jako Maja, Touriya Haoud jako Leila Bentarek

Autorka recenzji: Marta Minakowska
za: www.arabia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *