Rozpoznawacz kolorów

Nie widzieć, ale na kolorowo.

Oczywistym jest fakt, że osoba niewidoma nie rozróżnia barw. Często nawet nie potrafi ich sobie wyobrazić, albo gdyby można było zobaczyć wyobrażony kolor, znacznie odbiegałby on prawdopodobnie od swego prototypu. Równie oczywistym jest, że posługujemy się kolorami bezustannie, że stanowią integralną część naszej rzeczywistości. Ich umiejętny dobór potrafi umilić i upiększyć życie.
Tak mały drobiazg, jak założenie żółtej bluski do czerwonej spódnicy, budzi u wielu wewnętrzny sprzeciw i rzuca światło na ubierającego się w ten sposób. Zwykle mówi się o nim, że brak mu gustu i smaku.
Czy więc osoba niewidoma ma szansę uniknąć takiej etykietki? Oczywiście część ubrań, może rozpoznać po dotyku. Sugeruje się fakturą materiału, rodzajem guzików czy krojem ubrania, ale jeśli ma ich dużo, z czasem może nie być już pewna, co miało jaką barwę.
I tu z pomocą ponownie przychodzi mu technika.
Wynaleziono bowiem specjalne urządzenie elektroniczne, rozpoznające kolory.
Istnieje kilka typów testerów kolorów. Wszystkie przypominają wyglądem pilot do telewizora. Wyposażone są w czujnik, z zainstalowaną kamerą (sztuczną soczewką).

Najprostszy typ, posiada dwa przyciski. Ma także wejście na słuchawki i miejsce na włożenie baterii.
aby sprawdzić, jaką dana rzecz ma barwę, należy przyłożyć tester kolorów do jej powierzchni, , nacisnąć krótko przycisk pomiaru koloru, a dany kolor zostanie dokładnie określony.
Na jakiej zasadzie działa czujnik?
Po naciśnięciu przycisku wyemitowane są dwa impulsy świetlne. Promienie świetlne, niepochłonięte przez dany przedmiot zostaną następnie odbite i trafią do czujnika urządzenia. W przypadku przedmiotu w kolorze czerwonym, odbite zostanie w większości światło czerwone, w przypadku niebieskiego przedmiotu, światło niebieskie itd. Przedmiot w kolorze białym odbije całkowicie światło, podczas gdy czarny przedmiot całkowicie je pochłonie.

Drógi przycisk służy do pomiaru natężenia światła.
Aby zlokalizować źródło światła, należy trzymać naciśnięty przycisk pomiaru i poruszać urządzeniem w pomieszczeniu, albo w kierunku domniemanego źródła jasności. za pomocą towarzyszącego sygnału dźwiękowego, możesz określić intensywność światła.
· im wyższy ton dźwięku, tym silniejsze źródło.
im niższy ton dźwięku, tym słabsze.
Jest to niezwykle przydatne w momencie, gdy osoba niewidoma nie wie czy w pomieszczeniu pali się światło i na przykład nie trzeba go wyłączyć w nocy. Dzięki urządzeniu można też zlokalizować przeszklone drzwi lub okno.
Podczas odczytywania barw, jak i natężenia światła, można dodatkowo regulować głośność.
Nowoczesne testery kolorów, rozpoznają już ponad 100 różnych odcieni, zapowiadają intensywność światła za pomocą 10.000 dźwięków, mogą mówić w ponad dwudziestu językach, w tym oczywiście polskim.
Bardziej zaawansowane testery kolorów, posiadają dodatkowo wiele funkcji, takich jak: zegar, datownik, terminarz, timer, stoper, dyktafon, pokojowy termometr, funkcję rozpoznawania banknotów euro, a nawet gry dostosowane do możliwości osób niewidomych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *