Ciekawostki o kotach

Wszystkie kręgi kociego kręgosłupa są ze sobą znacznie luźniej połączone niż kręgi kośćca ludzkiego i jest ich wiecej, co wynika z faktu posiadania przez to zwierzę ogona. Dodatkowo kot nie ma kości obojczykowej, jedynie bardzo zredukowany fragment tkanki obojczykowej, tkwiący głeboko w mięśniu piersiowym. te wszystkie cechy składają się na niesamowitą giętkość kociego kręgosłupa i możliwość manewrowania ciałem w sposób umożliwiający mu przeciśnięcie się przez najmniejszą szczelinę.

Dawniej uważano, że koty są daltonistami, postrzegającymi świat w czarno-szaro-białych barwach. Pogląd ten jednak został obalony, udalo się bowiem nauczyć niektóre koty – po dlugim okresie szkolenia – rozróżniania barw. Wielu uczonych sądzi, że koty po prostu nie zwracają uwagi na kolory: wprawdzie są one przez nie postrzegane, niemniej nie mają dla nich istotnego znaczenia. Kot, podobnie jak ludzie, jest zdolny do widzenia dwuocznego. Oznacza to, że pola widzenia obu oczu zachodzą na siebie w zakresie 130 stopni (całkowity zakres pola widzenia kota wynosi 285 stopni, a człowieka 210 stopni). Zachodzenie to jest niezbędnym warunkiem dla powstania efektu stereoskopowego – jedno oko działające w polu widzenia, które nie zachodzi na pole widzenia drugiego, nie jest w stanie odbierać wrażeń trójwymiarowych. Widzenie dwuoczne jest niezwykle istotnym atrybutem łowcy, ponieważmusi on bezbłednie ocenić odległość dzielącą go od ofiary przed rozpoczęciem ataku.
W nocy oczy kota nabierają charakterystycznego zielonkawego lub złotego blasku. Efekt ten spowodowany jest szerokim otwarciem źrenic i odbijaniem się światła od nabłonka rogówki. Szczelinowa budowa kociej żrenicy zabezpiecza siatkówkę przed zbyt wielkim nateżeniem światła. Oczywiście, całkowite zamknięcie światła źrenicy dublowałoby funkcję powiek. Stąd przy maksymalnym zweżeniu źrenicy zamyka się ona jedynie w części środkowej, a na końcach pozostawia otwory wielkości główki od szpilki. Siatkówka oka jest zbudowana z dwóch rodzajów komórek receptorowych. Za dobre widzenie w nocy odpowiadają pręciki, natomiast czopki pełnią funkcję różnicującą. Oko kota zawiera stosunkowo wiecej pręcików i mniej czopków niż oko ludzkie, stąd jest wrażliwsze na niższe natężenie światła, brak mu jednak zdolności rozpoznawania szczegółów.

Średni wiek dla kotów to 15 – 17 lat (samce) i 17 – 19 lat (samice). Jednak kotka o imieniu Ma z miasta Devon (UK) żyła 24 lata (zmarła w 1957), ale najdłużej żył pewien kocur pani Holway, też z Devon, który zmarł w 1939 roku mając 36 lat.

trawa jest dobra dla kotów. Zawiera pewne witaminy, a także działa jako środek wymiotny, pomagający kotu wydalić niepotrzebne rzeczy, np. kulki sierści. Jeśli kot mieszka z wami w wysoko położonym mieszkaniu bez łatwego wyjścia do ogrodu, hodujcie dla niego trawę w skrzynkach na parapecie okna. Żucie trawy wcale nie oznacza, że kot jest chory.

Dante Alighieri miał parę kotów perskich, którą nauczył przynoszenia małych przedmiotów i przewracania stron w książkach. Nie potrafił pisać, nie mając w pobliżu swoich ulubieńców.

Charles Dickens miał bardzo inteligentnego kota, który gasił łapką świece, gdy uznał, że jego pan powinien już udać się na spoczynek.

W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami. 37 zwierząt wywieziono z Liege do miejscowości położonej w promieniu 30 km. Koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono. Wszystkie wróciły do Liege, ale większość pozbyła się w drodze przesyłek. Okazały się listonoszami niegodnymi zaufania.

Piękna mieszanka koloru czarnego i rudego w kociej sierści występuje tylko u kotek. Gen odpowiedzialny za ten kolor znajduje się bowiem w żeńskim chromosomie. Kaprysem genetyki są też białe plamki, które często zdarzają się u kotów zupełnie innej maści. Gen odpowiedzialny za kolor biały jest po prostu genem dominującym i dlatego tak wiele kotów dziedziczy go nawet po bardzo odległych przodkach.

Przy wejściach do japońskich restauracji i sklepów stawiane są figurki tzw. japońskich kotów powitalnych. Przedstawiają one koty z uniesioną przednią łapką (często łapka macha do wchodzących klientów w geście pozdrowienia). Figurki te nazywane są „Meneki-Neko”, co znaczy „Koty witające”. Mają one przynosić szczęście oraz zapewniać pomyślność w prowadzonych interesach. Pierwowzorem figurek kotów powitalnych są koty starej japońskiej rasy – japońskie koty powitalne – Bobtail lub inaczej Kimono Cat, czyli „kot w kimonie”.

Koty były i są ulubieńcami wielu słynnych ludzi. Ich miłośnikiem był m.in. car Rosji – Piotr Wielki, prezydent USA – Abraham Lincoln, reformator religijny – Marcin Luter, a także kompozytorzy – Wolfgang Amadeusz Mozart i Maurice Ravel> Podobno poeta Dante Alighieri nauczył swoje dwa perskie koty przewracać strony w książkach, a kot powieściopisarza Charlesa Dickensa gasił świecę łapką, gdy jego pan szedł spać. Ernest Hemingway, który hodował 40 kotów dbał, aby jego ulubieńcy codziennie mieli świeże krowie mleko, zaś francuski kardynał Richelieu zapisał cały swój majątek ukochanym czternastu kotom.

W starożytnym Egipcie koty otaczano czcią boską. Bogini radości i wdzięku – Bast (Bastet), przedstawiano jako kotkę lub kobietę z kocią głową. Spowodowanie śmierci kota karano śmiercią. Gdy kot umarł, domownicy na znak żałoby golili sobie brwi, a zwłoki zwierzęcia balsamowano i składano w sarkofagu na kocim cmentarzu (największy znajdował się w mieście kociej bogini Bastet-Bu-Baptis). Znana jest historia przegranej przez Egipt bitwy z Persami: na tarczach wroga widniały wizerunki kotów, których Egipcjanie nie ośmielili się zaatakować.

Kot jest źródłem licznych przesądów. Wielu ludzi uważa, że czarny kot przebiegający drogę przynosi pecha. Szkoci wierzą, iż jeżeli na werandzie pojawi się obcy czarny kot, przyniesie im szczęście. Zdaniem Włochów szczęście spotka też kogoś, kto usłyszał kichanie kota. Z kolei Anglicy twierdzą, że kiedy kot myje się za uszami, niechybnie spadnie deszcz. Francuzi wystrzegają się przechodzenia przez strumień z kotem na rękach – podobno przynosi to pecha. Amerykanie lubią śnić o białych kotach – sny takie zwiastują pomyślność w życiu.

Jedna myśl nt. „Ciekawostki o kotach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *