Czy koty mają pamięć?

Koty posiadają olbrzymią umiejętność uczenia się i dobrą pamięć, ale zapamiętują to, co jest wygodne i pożyteczne dla nich, nie dla ciebie. Pamiętają, co lubią jeść, i gdzie stoi miska z mlekiem czy kuweta. Pamiętają ulubione zabawki i smak swojej ulubionej ofiary, a także wiedzą, gdzie znajduje się najcieplejsze i najsłoneczniejsze miejsce w domu. Pamiętają, na które z wydawanych przez nie dźwięków zareaguje właściciel, oraz, zazwyczaj w porze posiłków, pamiętają własne imiona. Na zewnątrz znają położenie swojego terytorium i terytorium innych kotów. Wiedzą, czego się wystrzegać – np. kałuży i psów. Jak widać, pamięć kotów jest selektywna, dopiero odpowiednie szkolenie sprawi, że „zapamiętają” to, co chcesz, żeby pamiętały.

Niektóre koty znane są z tego, że potrafią odszukiwać pewne miejsca. Jeśli wywiezie się je z domu, pamiętają, gdzie się wychowały i potrafią wrócić do rodzinnego „gniazda” (pamiętajmy, że kot nie umie zlokalizować ludzi, lecz miejsce). Dzieje się tak dlatego, że koty, podobnie jak ptaki, mają wrodzoną umiejętność orientowania się w przestrzeni. Jeśli kot mieszka w danym domu, jego mózg automatycznie zapamiętuje kąt padania słońca o pewnych porach dnia. Gdy kot zostanie zabrany lub zabłądzi, znajdzie dom, jeśli użyje tej zdolności i zlokalizuje kąt padania słońca. Nie potrzebuje do tego idealnej pogody, wystarczy mu spolaryzowane światło. Ta umiejętność odnajdywania domu jest przypisywana wrażliwości kota na pola magnetyczne Ziemi. Jeżeli przyłoży się do kota magnes, jego zdolność orientacji przestrzennej będzie zaburzona. Ta zdolność jest podświadoma, ale i tak kot zazwyczaj trafia do miejsca, które wygląda, brzmi i pachnie jak dom.

Koty mogą także zapamiętywać ludzi i zwierzęta, z którymi miały kontakt. Rozpoznają, kto traktuje je dobrze, a kto źle. Niestety, kotka, która po pewnym czasie spotka swoje potomstwo, raczej nie pamięta, że wydała je na świat i zajmowała się nimi w pierwszych tygodniach życia.

Rozkład dnia twojego kota zależy zapewne od twojego planu dnia. Kot budzi się wtedy, gdy ty się budzisz, idzie spać, gdy ty to robisz, je, kiedy dasz mu jedzenie, i wychodzi, jeśli ty uznasz to za stosowne. Gdy kot nauczy się już tego rozkładu, nabiera pewnych przyzwyczajeń, zwłaszcza jeśli oczekuje gratyfikacji w postaci jedzenia czy ciepłego kąta.

Jedna myśl nt. „Czy koty mają pamięć?

  1. Cześć Monika, spodobała mi się Twoja strona. Na razie zasięgnęłam tylko kilku informacji o kotach. Uwielbiam te stworzenia. Ponadto, że z uśmiechem przyznam mam kocią naturę. Mój kotek Kubuś mieszka razem z mymi rodzicami,a ja się staram go odwiedzać. Interesuję się kotkami zadając konkretne pytania (czy podobnie jak Ty?), bo piszę bajki i ostatnio zdobyłam kontakt z Fundacją Kotkowo w Białymstoku. Teraz jestem w trakcie dwóch nast. bajek z kotem w treści (i z frontu i w tle). Na szczęście bajki nie wymagają znajomości weterynarii. A teraz wzielam sie za kotka „Amber” i motyle w bajce- bedzie o mnemotechnice (niby u kotow, ale tez chyba zrobie z pamieci jakis slupek czy cos w tym stylu). Chetnie poczytam w swobodnym czasie Twoja tworczosc. Zainteresowal mnie bardzo Twoj artykul (czy tez wywiad) o kototerapii (znam wiele przykladow korzysci w towarzystwie kota) – nie, wiem kot, a raczej jego spokoj i elegancja kojarza mi sie z Izraelem. Dlaczego…czyzby czuje zlepek swych intuicji? nie wiem. Czasem zastanawiam sie, jak koty traktuj fale dzwiekowe, czy one tancza w rytm muzyki. Obserwujac swego widze tylko ze glosnej muzyki nie lubi. A taniec kotow, moze przyda sie w bajce. Jeszcze przyznam, ze chyba z rozsadku… przyzwyczaje meza do czytania artykulow archeologicznych. Ten cytat, ktory przytaczasz wsrod zabawnych, niesamowicie poprawil mi humor. Dzieki. Pozdrawiam cieplutko, Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *