Jak śpią koty

Koty w dzień robią wiele różnych rzeczy, ale jako że są wyspecjalizowanymi myśliwymi, którzy muszą zachować energię na szybkie wybuchy aktywności, uwielbiają odpoczynek i relaks. Oddając się kilkuminutowym drzemkom, przesypiają ogółem około 16 godzin na dobę i są największymi śpiochami wśród ssaków. Nie wiadomo za dobrze dlaczego koty wymagają tyle snu.

Jasne jest, że koty lubią swoje drzemki i wybierają po mistrzowsku najcieplejsze, najbardziej osłonięte i najzaciszniejsze miejsca do spania.
Kiedy kot śpi, jego mózg pozostaje czynny, odbierając i analizując bodźce dochodzące z otoczenia. Podczas głębokiego snu mózg kota, co jest bardzo zdumiewające, jest równie aktywny jak podczas czuwania, a jego zmysły są stale nastawione na pierwszy sygnał niebezpieczeństwa. Na pierwszy taki sygnał układ nerwowy kota, który jest ciągle napięty, natychmiast uruchamia mięśnie.

Wykonano badania doświadczalne, w których całkowicie usunięto bodźce zewnętrzne, a koty trzymano w zaciemnionym pomieszczeniu pozbawionym dostępu zapachów i dźwiękoszczelnym. Rejestrując fale mózgowe stwierdzono, że procesy umysłowe kota stopniowo słabły do minimalnego poziomu podtrzymującego życie. W tym całkowicie różni się od człowieka umieszczonego w podobnych warunkach. Człowiek przechodzi od samoistnego myślenia do chorobliwych omamów i innych zaburzeń psychicznych.

Podobnie do naszego, cykl snu kota obejmuje fazy snu głębokiego i lekkiego. 70 procent to sen lekki, a pozostałe 30 procent to sen głęboki. Fazy snu są naprzemienne. Istnieją dowody na występowanie marzeń sennych w fazie snu głębokiego. Można powiedzieć, że kot śni wtedy, gdy porusza wąsami i uszami, wyciąga i kurczy pazury, a w niektórych przypadkach nawet wydaje dźwięki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *