Mruczenie kota – skąd się bierze i co oznacza?

KOCIE MRUCZENIE

Ten niezwykły dźwięk wydawany przez koty domowe bywa przez ludzi odczytywany jako manifestacja dobrego samopoczucia i zadowolenia, ale czy jest tak w istocie?

Do dziś tajemnica mruczenia i tego skąd się bierze, nie jest wyjaśniona.
Mruczenie nie jest zwykłym głosem generowanym w krtani, jesl czymś znacznie bardziej tajemniczym. Wielu badaczy uważa, że dźwięk ten powstaje w wyniku wibracji krwi w dużej żyle położonej w jamie klatki piersiowej. W miejscu, w którym żyła przechodzi przez przeponę, skurcze mięśni wokół żyły – na przykład podczas wyginania grzbietu – zakłócają przepływ krwi, powodując oscylacje, których odgłos wzmocniony zostaje przez wypełnione powietrzem przewody oskrzelowe i tchawice. Mróczenie nie jest zjawiskiem wyłącznie akustycznym – daje się wyraźnie wyczuwać jako wibracja. Kiedy kocięta przychodzą na świat, są ślepe, nie mają węchu ani w pełni wykształconego słuchu. Dlatego też głównym bodźcem, na który reagują, jest wibracja ciała matki, zapewniająca im poczucie bezpieczeństwa.

Mruczenie może być jednak także wołaniem o pomoc, oznaką bólu, prośbą o zainteresowanie. Znane są przypadki kotów ciężko chorych, które wyjątkowo dużo mruczały właśnie przed samą śmiercią.

2 myśli nt. „Mruczenie kota – skąd się bierze i co oznacza?

  1. Że też nie trafiłam na tę zakładkę! No ale lepiej później niż wcale. Co do mruczenia – tak, nie odkryto, dlaczego koty mruczą, ale mając dwa koty, jednego od 5 lat stwierdzam, że mruczy głównie dlatego, że jest mu dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *