Zmysł dotyku u kota

Koci zmysł dotyku

Zmysł dotyku jest bardzo dobrze rozwinięty u naszego kota.
Jak dotąd nie wyjaśniono jeszcze roli, jaką spełniają wąsy kota, jednak z całą pewnością mają coś wspólnego z dotykiem, a ich usunięcie wyraźnie przeszkadza kotu przez jakiś czas. Nie ma podstawy wiara, że kocie wąsy wystają w każdą stronę na odległość równą maksymalnej szerokości zwierzęcia, umożliwiając mu w ten sposób ocenę, czy może się ono przecisnąć przez dany otwór bez dotykania czegokolwiek lub wywoływania najdrobniejszego szmeru podczas polowania.
W ciemności wąsy kota są niezwykle wrażliwymi i szybko poruszającymi się antenami. Kot wykorzystuje je do identyfikowania przedmiotów, których nie może zobaczyć. Naukowcy sugerują, że jeśli wąsy kota dotkną w ciemności myszy, reaguje on z szybkością i precyzją pułapki na myszy. Inni naukowcy przypuszczają, że kot podczas skoku lub odbijania się od ziemi w ciemności może opuścić wszystkie wąsy w dół. Mały skoczek pustynny (nie jest on kotem) tak właśnie się zachowuje. Jego opuszczone w dół wąsy służą do wykrywania kamieni, dziur i innych przeszkód na swojej drodze. Możliwe, że kot używa swoich wąsów w podobny sposób.

Reakcja na drgania.
Koty są bardzo wrażliwe na drgania. Podobnie jak inne zwierzęta mogą ostrzegać przed nadchodzącym trzęsieniem ziemi. Wydaje się, że zwierzęta potrafią wyczuć pierwsze wstrząsy, które są jeszcze niewyczuwalne przez człowieka (zaobserwowano, że koty wyczuwają trzęsienie ziemi na 10-15 minut przed tragedią). Chłopi zamieszkujący zbocza Etny trzymają koty jako „urządzenia wczesnego ostrzegania”. Kiedy drzemiący kocur zrywa się i pędzi do drzwi bez żadnej widocznej przyczyny, domownicy uciekają za nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *